Počet položek: 0 0,- Kč

Tipy pro zařízení obývacího pokoje

Při zařizování obývacího pokoje lidé často zapomínají, že správně rozmístit nábytek není všední věc a není to vždy jednoduchá záležitost. Především u malých pokojů se musí vše dobře promyslet předem. Pro opravdu kvalitně vybavený obývací pokoj, který bude dobře esteticky sladěný je potřeba mnohem víc než jen nahodile umisťovat nábytek tam, kam se nám zlíbí.

Nepostradatelný nábytek

Prvním krokem při zařizovaní obývacího pokoje je určení, který nábytek je pro obývací pokoj naprosto nepostradatelný. To je značně individuální a pro každého tento nábytek může být jiný. Nejčastěji se ale jedná o sedací soupravu, konferenční stolek a televizní stolek s televizí. Další výbavou může být dnes velice oblíbený sedací pytel nebo křeslo s malým taburetem.

Od největšího po nejmenší

Při umisťování nábytku vždy začněte tím největším kusem a až podle něj hledejte místo pro ostatní. Tímto se dá jednoduše získat pomyslný střed obývacího pokoje, kterým zpravidla bývá obývací stěna nebo sedací souprava. Trendem dnešních obývacích pokojů je umístění krbu jako středobodu obýváku. Ten bude zapracovaný již při výstavbě, proto budete umisťovat ostatní nábytek až podle něj. Ostatní kusy nábytku, jako jsou taburety nebo polštářky, bývají zpravidla lehce přesunutelné a místo pro ně nemusíte natrvalo určit.

Ostatní nábytek

Pokud je hlavním bodem obývacího pokoje sedací souprava, umístěte centrum zábavy přesně proti ní. Každý tak bude mít ze soupravy dostatečně dobry výhled ať už na televizi, krb nebo jakékoliv jiné centrum zábavy. Křesla a další polštáře či sedací pytle umístěte nejlépe po obou stranách sedací soupravy. Při nedostatku místa zvažte koupi sedací soupravy rohové nebo ve tvaru "U".

Vyčleňte také místo na osvětlení, které je vhodné umístit hned vedle sedačky, kde ho budete potřebovat nejvíce. Trendem současnosti jsou vysoké úzké lampy s jedním fixním světlem a jedním pružně nastavitelným na čtení.

Stolek je povinnost

Ať si zařídíte obývací pokoj jakkoliv, neměl by v něm rozhodně chybět alespoň malýkonferenční stolek. Jeho ideální umístění je mezi obývací stěnou či krbem a sedací soupravou. Důležité je, aby bylo možné kolem stolku volně procházet. Pokud to možné není, zvažte nákup dvou rohových stolků, které můžete umístit mezi jednotlivé části sedací soupravy nebo přímo ke zdi. Svoji funkci stolek splní v případě, že bude poskytovat dostatečný prostor pro odkládání věcí a bude esteticky dobře pasovat ke zbytku vybavení pokoje.

Protože se obývací pokoj skládá z několika jednotlivých kusů nábytku, je důležité vše náležitě sladit. Pokud si nejste něčím jistí, nechat si poradit od designéra nebo pozvěte kamarádku, která dokáže podat nezávislou radu.